top of page

פעילות ODT לקבוצות ומשפחות!

מה זה מרחב בריחה בטבע?

מרחב בריחה בטבע, היא פעילות אקשן ומשימות המתבצעת באיזור תחום בחורשת אורנים מסודרת - על שפת מכתש רמון, ובפארק דימונה.

מה הסיפור שלנו?

בעת העתיקה, במאה השלישית לספירה, הנגב שימש דרך מסחר חשובה מאוד בתקופת העולם העתיק, "דרך הבשמים" שמה.
תחילתה במדבריות הצחיחות והלוהטות של ערב הסעודית, מגיעה היא לעציון גבר הלוא היא אילת של ימינו, עולה במעלה הנגב דרך המכתש הענק, וממשיכה מערבה, לכיוון הים התיכון לנמל עזה, ומשם בספינות מפרש גדולות לרומא.

דרך זו למעשה היוותה את הציר המרכזי של הסחר בין יבשת אסיה ליבשת אירופה. מי שהיה מספיק חזק ובעל יכולת לשרוד את המסע המפרך, ויכול להתמודד בהצלחה עם האקלים הצחיח ועם היובש הנורא – קיבל לידיו את השליטה על העורק הראשי של המסחר לאירופה, וזכה בעקבות כך לעושר גדול. אך הדרך אל העושר גבתה קורבנות רבים.

אנשים רבים ניסו, אך נכשלו כישלונות חרוצים. רבים יצאו למסע בקול תרועות גדולות, אך מהר מאוד הם לא שרדו את התנאים הקשים שהציב לפניהם המדבר, עד שלבסוף מתו ברעב ובצמא, או שלא הצליחו להתמצא במרחבים העצומים, ואיבדו את הדרך חזרה.

 

היחידים אשר כן הצליחו היו הנבטים.

 

הנבטים היו שבטים ערביים מערב הסעודית, אשר היו בעל יכולת יוצאת דופן לשרוד בתנאים הקשים של המדבר, וידעו לנווט בו בעזרת התבוננות בכוכבים ובגרמי השמיים השונים. הנבטים בנו מצודות לאורך "דרך הבשמים" אשר הכילו מאגרי מים ומזון שצברו שם, והיוו מוקדי התרעננות ואגירת כוחות להמשך הדרך וגם הגנה מפני שודדים אשר איימו לגנוב את סחורתם היקרה.

בעת העתיקה, במאה השלישית לספירה, הנגב שימש דרך מסחר חשובה מסחר חשובה מאוד בתקופת העולם העתיק, "דרך הבשמים" שמה.
תחילתה במדבריות הצחיחות והלוהטות של ערב הסעודית, מגיעה היא לעציון גבר הלוא היא אילת של ימינו, עולה במעלה הנגב דרך המכתש הענק, וממשיכה מערבה, לכיוון הים התיכון לנמל עזה, ומשם בספינות מפרש גדולות לרומא.

בתקופת זו, פעלו בארץ ישראל החשמונאים, אשר נלחמו באימפריה הסלאוקית ובמלך אנטיוכוס, ששלט אז בארץ ישראל ורצה להחיל תרבות יוונית על כל יושבי הארץ, וגזר על היהודים גזירות קשות מאוד.

החשמונאים שאפו להקים בארץ ממלכה יהודית, ולכן מרדו במלך אנטיוכוס. יהודה בן מתתיהו, המכונה גם "יהודה המכבי", הוביל את המרד והביא להישגים מרשימים אשר עד היום אנחנו זוכרים אותם בהקשר של חג החנוכה, על אשר מעטים גברו על רבים, ועל ניצחון האור על החושך.

החשמונאים היו ביחסי ידידות עם הנבטים ושיתפו עמם פעולה כנגד האימפריה הסלאוקית, שאיימה לקחת מידיהם את השליטה על "דרך הבשמים". לאחר הניצחון המשותף של החשמונאים והנבטים על האימפריה הסלאוקית, נסדק הקשר החם ביניהם והתערער עקב מריבות בעלות רקע כלכלי.

יוחנן בן מתתיהו, אחיו הצעיר של יהודה המכבי, יצא עם משלחתו לנגב, על מנת לנסות לתקן את היחסים עם הנבטים. בלילה הם עצרו באחת המצודות בנגב באזור מכתש רמון על מנת להתרענן ולנוח מהמסע. אך לפתע  למצודה נכנסה ציפור גדולה, שברגלה קשור מכתב שנשלח מהצבא החשמונאי, אשר בישר להם כי בתוך זמן קצר הנבטים מתכננים להגיע בכוחות גדולים למצודה, לכתר אותה, ולהרוג את כל חברי המשלחת החשמונאית ובראשה להוציא להורג את יוחנן בן מתתיהו.

אתם חברי המשלחת של יוחנן בן מתתיהו.

יש לכם רק שעה אחת בלבד לברוח מהמצודה. רק על ידי שיתוף פעולה, עבודת צוות, וחשיבה יצירתית, תוכלו להתגבר על המכשולים והמלכודות שהציבו הנבטים במצודה ולברוח בזמן חזרה אל הממלכה החשמונאית אשר ליד ירושלים.

 

בהצלחה!

המשתתפים בפעילות ירוויחו ערכים מוספים ומעניינים כגון:

  • ידע היסטורי מעניין על השבטים הנבטים והחשמונאים!

  • ידע בסיסי באסטרונומיה, הכרת קבוצות כוכבים מרתקות, וטכניקות למציאת כוכב הצפון!

  • הכרת דרך היווצרותו הייחודית של מכתש רמון - המכתש הגדול בעולם!

  • משחק מאתגר ומגבש, המעודד עבודת צוות וחשיבה יצירתית!

אז...מה בתכנית?

מחירון:

אנשי כוחות הביטחון וההצלה זכאים ל-10% הנחה, בהצגת תעודה מתאימה ובתוקף

כל המשתתפים בפעילות מבוטחים ע"פ חוק

המתחם הינו נגיש לבעלי מוגבלות

הפעילות מ-10 אנשים ומעלה

כל משתתף נוסף מעבר לכמות המשתתפים הרשומה לעיל, ישתתף במחיר הכניסה הרגיל

אורך הפעילות - שעה וחצי כולל תדריך

ילדים מתחת לגיל 5 - ללא תשלום

מגיל 5 ומעלה (רגיל) - 80 ש"ח לאדם

קבוצה בת 15 משתתפים - 1,100 ש"ח לקבוצה

קבוצה בת 20 משתתפים - 1,500 ש"ח לקבוצה 

כנסו לדף הפייסבוק שלנו וגלו עוד! לא לשכוח לעשות לנו

bottom of page